Büyükçekmece

Büyükçekmece

Büyükçekmece, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan ilçelerinden birisidir. Marmara Denizi’ne kıyısı olan Büyükçekmece’nin sahil şeridinin uzunluğu yaklaşık olarak 25 kilometredir. Büyükçekmece kuzeyinde Çatalca ve Arnavutköy, doğusunda Esenyurt, güneyinde Beylikdüzü, doğusunda Silivri bulunmaktadır. Büyükçekmece ilçesinde 29 kilometrekarelik bir lagün gölü bulunmaktadır. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan ilçede ilk yerleşimlerin M.Ö. 7 yüzyılda başladığı bilinmektedir. Günümüzde Osmanlı ve Bizans dönemine ait birçok tarihi eseri bünyesine barındırmaktadır.  Büyükçekmece ilçesine ait temel bilgiler ise şu şekildedir:

 • Büyükçekmece’nin nüfusu, 247.736 olarak belirlenmiştir. Büyükçekmece ilçesinin yaz aylarında nüfusunun normal nüfusun 4 katına kadar çıktığı ve 800 bin kişiye ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.
 • İlçenin yüzölçümü 196 kilometrekaredir.
 • İlçede bulunan mahalle sayısı 23 olarak belirlenmiştir.
 • Büyükçekmece ilçesinin İstanbul’un %3,35’ini oluşturduğu bilinmektedir.
 • Büyükçekmece ilçesi iklim özellikleri incelendiğinde Marmara Bölgesi iklimini yaşadığı görülmektedir. Yani oldukça ılıman bir bölgedir. Yaz dönemlerinde ziyaretçi sayısı artan Büyükçekmece’de dört mevsim yerleşim bulunmaktadır.

 

Büyükçekmece Tarih

Büyükçekmece ilçesinin tarihi incelendiğinde, M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayanan uzun bir geçmişi olduğu görülmektedir. Büyükçekmece ilinin kurucularının Helenler olduğu bilinmektedir. M.Ö. 2 yüzyılda Bizans egemenliği altına girmiştir. Büyükçekmece’nin ilk adının Athyra olduğu bilinmektedir.

Uzun yıllar Bizans egemenliğinde kalan Büyükçekmece, İstanbul’un fethi ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiştir. Genel olarak tarım, sayfiye ve konaklama beldesi olarak kullanılan bölgeye ilk yoğun göçler 1829 Osmanlı – Rus savaşı ile başlamıştır.

Büyükçekmece’nin 1876 yılında Çatalca Sancağı’na bağlandığı bilinmektedir. Bağımsız bir ilçe haline gelmesi ise 1987 yılına denk gelmektedir.

 

Büyükçekmece Gezilecek Yerler

Büyükçekmece gezilecek yerler açısından birçok farklı seçeneği bünyesinde barındıran bir ilçedir. İlçede en dikkat çeken mekanlar ise Mimar Sinan imzası taşıyan tarihi eserlerdir. Bunun yanında sahil şeridi, müzeleri ve parkları da görülmeye değer olarak nitelendirilebilmektedir. İlçenin en önemli sembollerinden birisi Mimar Sinan tarafından yapılan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’dür. Köprünün yaptırılmasını Kanuni Sultan Süleyman’ın istediği, ancak Zigetvar Savaşı’nda hayatını kaybettikten sonra II.Selim döneminde tamamlandığı bilinmektedir. Büyükçekmece ilçesine gideceklerin mutlaka uğraması gereken mekanlar kısaca şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
 • Kurşunlu Han
 • Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi
 • Sokullu Mehmet Paşa Camisi
 • Yörük Ali Efe Heykeli
 • Mimarsinan Sahil Yolu
 • Mimarsinan Yat Limanı

 

Büyükçekmece’de Bulunan Müzeler

Büyükçekmece’de müze ziyaret etmek isteyenlerin ilk adresi Dünya Kostümleri Müzesi‘dir. Müzede 170 farklı ülkenin geleneksel kıyafetleri ve aksesuarları incelenebilmektedir. Tarihi bir yapı olan müze binası da görülmeye değer detaylardan birisidir. Müzenin ilk katı yabancı ülkelerin geleneksel kıyafetleri ve aksesuarları için ayrılmıştır. İkinci katında ise Türk kültürüne ait geleneksel kıyafetler ve aksesuarlar ziyaret edilebilmektedir. Dünya Kostümleri Müzesi perşembe ve pazar günleri kapalıdır. Diğer günlerdeki çalışma saatleri ise 08.30 – 17.00 saatleri aralığındadır. Dünya Kostümleri Müzesi adresi ise şu şekildedir:

 • Mimarsinan Merkez Mahallesi Çarşı Sokak 4 Büyükçekmece / İstanbul

 

Büyükçekmece Ulaşımı

Büyükçekmece’ye ulaşım hem kara yolu ile hem de deniz yolu ile sağlanabilmektedir. Hava yolu ile gelenler içinse Atatürk Havalimanı’na uzaklığı 25 kilometre olarak belirlenmiştir. Büyükçekmece ilçesine İETT ve Özel Halk Otobüsleri bulunmaktadır. Büyükçekmece ilçesine ulaşım sağlamak için 145T veya 34C otobüslerine binmek gerekmektedir. Ayrıca M3 metrosu da ilçenin yakınından geçmektedir. İlçeye ulaşım sağlayabilmek için tercih edilebilecek bir diğer ulaşım kanalı ise İDO seferleridir. İDO seferleri kullanılarak Bursa- Büyükçekmece İstanbul arasında ulaşım sağlanmaktadır.
Recommended

Reklam

radyo 45lik banner

Hesabınıza giriş yapın

Dolgu formları kaydetmek için feryat

Şifre almak

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.