Büyükçekmece Gezilecek Yerler

Büyükçekmece Gezilecek Yerler

Büyükçekmece gezilecek mekanlar açısında birçok seçenek sunan İstanbul ilçelerinden birisidir. Büyükçekmece ilçesinin 1987 yılına kadar Çatalca’ya bağlı olduğu bilinmektedir. Bu tarihten sonra ise bir ilçe haline getirilmiştir. Büyükçekmece gezilecek yerler arasında alışveriş merkezi, tarihi mekanlar, sahil, park ve daha birçok farklı mekan bulunmaktadır. İlçenin en büyük avantajlarından birisi ise otomobil kullanmaya gerek olmadan otobüsle ulaşılabilme imkanı sunmasıdır. Genellikle yazlık bir bölge olarak tercih edilse de, senenin tüm zamanı misafir ağırlamaktadır. İlçenin Türkiye’nin en büyük sergi salonu TÜYAP’a ev sahipliği yapması, sergi ve fuar dönemlerinde normalden çok daha fazla kişiyi ağırlamasını sağlamaktadır.

Büyükçekmece ilçesinin kuruluşu M.Ö. 7 yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu durum ilçede Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok kalıntıya rastlanmasını mümkün kılmaktadır. İstanbul’un çevre düzenlemesi açısından en beğenilen ilçelerinden biri olan Büyükçekmece’de sahil havası almak isteyenler için de son derece temiz bir sahil şeridi bulunmaktadır. İlçeye gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler ise şu şekildedir:

  • Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
  • Kurşunlu Han
  • Sokullu Mehmet Paşa Camisi
  • Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi
  • Dünya Kostümler Müzesi

 

Büyükçekmece - Kurşunlu Han
Büyükçekmece – Kurşunlu Han

Kurşunlu Han

Büyükçekmece Kervansarayı olarak da bilinen Kurşunlu Han, 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yine Mimar Sinan’a yaptırılan eserlerden birisidir. Mimar Sinan, Kurşunlu Han’ı ısıtma sistemleri ile Kanuni Sultan Süleyman Köprü’süne bağlamıştır. Bu sayede köprünün soğuk havalarda buz tutulmasının önüne geçmiştir.

Büyükçekmece Kervansaray’ı uzun yıllar konaklama yeri olarak kullanılmıştır. 1985 – 1987 yılları arasında restore edilen kervansaray, günümüzde kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

 

Büyükçekmece - Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
Büyükçekmece – Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, 630 metre uzunluğuna sahip bir köprüdür. 28 kemerden oluşmaktadır. Büyükçekmece gezilecek yerler arasında ilçenin en önemli sembollerinden birisi olarak ilk sıralarda yer almaktadır. Köprü, Büyükçekmece Gölü’nün Marmara Denizi ile birleştiği bir noktaya kurulmuştur. Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmaya başlanmıştır. Ancak Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar Savaşı’nda hayatını kaybetmesi sebebiyle II.Selim döneminde bitirilmiştir. İstanbul merkeze 36 kilometre uzaklıkta bulunan köprünün Mimar Sinan tarafından yapıldığı bilinmektedir. Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü için “Köprü eserler içerisinde şaheserimdir.” demektedir.  Uzun yıllardır ayakta olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Büyükçekmece’yi ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka rotasına dahil etmeleri gereken önemli noktalardan birisidir.

 

Büyükçekmece Tarihi
Büyükçekmece Tarihi

Sokullu Mehmet Paşa Camisi

Sokullu Mehmet Paşa Camii, Mimar Sinan’ın bölgede bulunan bir diğer önemli eserlerinden birisidir. 1567 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Sokullu Mehmet Paşa Camisi’nin en önemli özelliklerinden birisi, minaresinin dünyada yalnızca bir tane benzerinin bulunmasıdır. Minarenin yekpare taşın oyulmasıyla meydana getirildiği bilinmektedir. Bu özelliği ile mutlaka görülmesi gerekenler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Sokullu Mehmet Paşa Camisi, Büyükçekmece Kervansarayı’nın hemen yanında yer almaktadır. Aynı bölgede bulunan Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi, yine Mimar Sinan tarafından inşa edilen görülmeye değer yapılardan birisidir.

 

Büyükçekmece - Dünya Kostümleri Müzesi
Büyükçekmece – Dünya Kostümleri Müzesi

Dünya Kostümler Müzesi

Dünya Kostümleri Müzesi, Büyükçekmece Belediyesi sınırları içerisinde ziyaret edilebilecek yerlerden bir diğerdir. 170 farklı ülkenin geleneksel kostüm ve aksesuarlarının görülebilmesine imkan sunulan Dünya Kostümler Müzesi, kültürel değerlerin yaşatılması maksadıyla kurulmuştur. Büyükçekmece gezilecek yerler arasındadır. Dünya Kostümleri Müzesi, perşembe ve pazar günleri kapalıdır. Geri kalan günlerde ise 08.30 – 17.00 saat aralığında hizmet vermektedir. Dünya Kostümleri Müzesi’nin ilk katında yabancı ülkelere ait geleneksel kıyafetler bulunmaktadır. Bir üst katta ise Türk kültürüne ait geleneksel kostüm ve aksesuarlar bulunmaktadır.
Recommended

Reklam

radyo 45lik banner

Hesabınıza giriş yapın

Dolgu formları kaydetmek için feryat

Şifre almak

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.